gce
04 بهمن 1401 - 12:53

قلع و قمع تغییرکاربری‌های اراضی کشاورزی و باغی در نیشابور+تصاویر

مدیرجهادکشاورزی شهرستان نیشابور از قلع وقمع شش مورد تغییرکاربری اراضی کشاورزی وباغی دراین شهرستان خبر داد.

علی مبارکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نیشابور اظهارداشت: کشاورزی حفظ و اساس استقلال کشور، محور توسعه پایدار، اقتصاد مقاومتی و تامین امنیت غذایی جامعه بوده و زمین های کشاورزی به عنوان بستر تولید غذا، مهم ترین رکن تداوم حیات انسان ها و امانتی برای تمام نسل هاست.

وی افزود: طبق تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، ماموران جهادکشاورزی موظف هستند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل ضمن تنظیم صورت مجلس نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده نمایند.

مبارکی تصریح کرد: ایجاد بنا و تاسیسات، خاکبرداری و خاکریزی، گود برداری، پی کنی، دیوارکشی، فنس کشی، استقرار کانکس و آلاچیق، سوزاندن، قطع و ریشه کنی و خشک کردن باغات، احداث پارک و فضای سبز، استخر ذخیره آب و محوطه سازی از جمله موارد تغییر کاربری محسوب می شود و کشاورزان باید توجه نمایند قبل از هر گونه تغییری در اراضی کشاورزی خود نسبت به دریافت مجوز مربوطه از طریق اداره امور اراضی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان اقدام کنند.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان نیشابور خاطرنشان کرد:صدور هر گونه مجوز یا پروانه ساخت و تأمین و واگذاری خدمات و تأسیسات زیربنایی مانند آب، برق، گاز و تلفن از سوی دستگاه های ذیربط در اراضی زراعی و باغی صرفاً پس از تأیید کمیسیون موضوع تبصره یک ماده یک این قانون مجازخواهد بود، متخلف از این ماده برابر مقررات علاوه بر قلع وقمع مشمول پرداخت عوارض نیز خواهد شد.

وی افزود: براساس وظیفه ذاتی این مدیریت و در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغی و بازدید های میدانی همکاران تشخیص به واحد مزبور اخطار داده شده که هیچ گونه ترتیب اثری از طرف مالک داده نشده است و با توجه به تخلف فرد مذکور ، درحضور مسئولان شهرستانی اقدام به قلع وقمع این واحد ودیوارگذاری‌ها شد و مقدار 10 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی آزادسازی شد.

مبارکی از مردم به‌ ویژه روستاییان سختکوش و پرتلاش درخواست کرد اگر قصد احداث بنا یا دیوار کشی اراضی زارعی و باغی خود را دارند، حتما قبل از هرگونه اقدامی، مجوز لازم را از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دریافت کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مراتب را از طریق سامانه 131 از خطوط ثابت گزارش کنند.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان نیشابور خاطرنشان کرد: با پیگیری های صورت گرفته و دستورات اخذ شده شش مورد ساخت و ساز غیرمجاز در سطح شهرستان تخریب شد.

انتهای پیام/282/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 994791