gce
20 دی 1401 - 23:06

استولتنبرگ: روند پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو تکمیل خواهد شد

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ابراز اطمینان کرد که عضویت سوئد و فنلاند در ناتو با تصویب ترکیه تکمیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز سه شنبه و پس از امضای بیانیه مشترک همکاری میان ناتو و اتحادیه اروپا در یک نشست خبری مشترک با چارلز میشل، رئیس شورای اروپا و اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد: روند پیوستن سوئد و فنلاند در ناتو با تصویب ترکیه تکمیل خواهد شد. فکر می‌ کنم پروتکل‌ های الحاق را همه اعضا در پارلمان‌ های خود تصویب می‌ کنند.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ادامه داد: اتحادیه اروپا و ناتو مصمم هستند تا مشارکت خود در مواجهه با افزایش رقابت ژئو راهبردی فیمابین را به سطح بالاتری ارتقا دهند.

«ینس استولتنبرگ» با تاکید بر اینکه روند الحاق سوئد و فنلاند به ناتو سریع‌ ترین الحاق در تاریخ معاصر این اتحاد بوده است، خاطر نشان کرد: سوئد و فنلاند با ترکیه در مورد تفاهمنامه سه جانبه امضا شده در اجلاس سران ناتو در مادرید در مورد رفع محدودیت‌ های همکاری در این اتحادیه به توافق رسیدند.

وی اضافه کرد: اگرچه سوئد و فنلاند هنوز عضو ناتو نیستند، اما در نقطه‌ ای بسیار متفاوت از قبل از درخواست عضویت قرار دارند.

استولتنبرگ با یادآوری اینکه برخی کشورهای عضو ناتو از جمله آمریکا به فنلاند و سوئد ضمانت‌ های امنیتی داده‌ اند و ناتو حضور خود را در منطقه افزایش داده، افزود: اهمیت تکمیل پروتکل‌ های الحاق را با تصویب پارلمان‌ های ترکیه و مجارستان می‌ بینم. یقین دارم این اتفاق خواهد افتاد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه چندی پیش در سخنانی خطاب به خبرنگاران اعلام کرد که اگر سوئد و فنلاند به تعهداتشان پایبند باشند، آنکارا نیز در ارتباط با عضویت این ۲ کشور در ناتو موافقت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این خصوص ادامه داد که برای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گام‌های زیادی باید از سوی این دو کشور برداشته شود و لذا هیچ «الزام زمانی» پیرامون این موضوع وجود ندارد.

وی چندی پیش در نشست خبری مشترک با «توبیاس بلیسترم» همتای سوئدی خود در آنکارا گفته بود: سوئد نشان داده است که خواهان توسعه روابط با ترکیه است و ما این مسئله را ارزشمند می‌دانیم. ما نگرانی‌های امنیتی سوئد و فنلاند و تلاش آنها برای پیوستن به ناتو را درک می‌کنیم. ولی ما از این دو کشور انتظار داریم افراد مرتبط با سازمان‌های تروریستی را به ما تحویل دهند. سوئد و فنلاند باید نگرانی‌های امنیتی ما در مورد سازمان‌های تروریستی را درک کنند، همانطور که ما نگرانی‌های آنها را در مورد پیوستن به ناتو درک می‌کنیم. این در حالی است که هیچ تحول محسوسی در مورد استرداد جنایتکاران مرتبط با تروریسم و مسدود کردن دارایی‌های تروریست‌ها در چارچوب مذاکرات سه جانبه ترکیه، سوئد و فنلاند صورت نگرفته است. اظهارات همتای سوئدی من مبنی بر فاصله گرفتن سوئد از سازمان‌های تروریستی "YPG/BYD" نیز مهم بود و آنها همچنین یک فرد مرتبط با گروه تروریستی پ ک ک را به ترکیه تحویل دادند. اینها گام‌هایی در مسیر درست هستند.

فنلاند و سوئد با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، درخواست خود را برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو ارائه دادند.

گرچه ناتو این درخواست‌ها را پذیرفته اما تمامی ۳۰ عضو این ائتلاف باید این درخواست را تأیید کنند و تاکنون مجارستان و ترکیه موافقت خود را اعلام نکرده اند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 969010